Kullanılan Hammadeler


Anasayfa / Kullanılan HammadelerABBE NEDİR ?

     

Abbe; Gözlük camlarında beyaz ışığın cama yansıması sonucu renklere ayrılma gücüne denir. Kullanılan camın indisi; geçen ışığın dalga boyu ve ışının hızı ile ilgilidir.

Gözlük camının kırılım indisi dolayısı ile yoğunluğu arttıkça abbe değeri düşer. Abbe değerinin düşmesi renk ayırma gücünün ve kalitesinin düşmesine sebep olur.

Optik camlarda Abbe değeri ne kadar yüksek ise renk saçılımı azalır ve renk ayarı kalitesi abbe değeri kadar artar. Ayrıca camın kırılma indisi arttıkça abbe değeri azalmaktadır. Abbe değerinin yüksek olması, gözle görülen cismin renk tonlarının daha fazla ayırım gücünün artması ile daha net görülmesidir. Optik Camların imal edilen hammaddelerinin yoğunluğu dolayısıyla kırılma indisi artıkça ışık geçirgenliği ve abbe değeri azalır. ABBE DEĞERLERİ NEDİR?

 Işığın hızı, geçtiği ortamın yapısına göre değişmektedir. Örneğin; ışık boşlukta en hızlıdır. Fakat diğer ortamlarda daha yavaştır. Her ortam için ışığın hızını vermek yerine, havadaki hızı ile o ortamdaki hızının oranını vermek daha uygundur. Bir saydam ortamın kırılma indisi ışığın boşluktaki hızının o saydam ortamdaki hızına oranıdır.

 Bir ortamda kırılma indisi, ışığın dalga boyu ile de değişmektedir. Gözümüzün fark edebildiği ışık aralığı  kabaca 400 ile 700 nm arasında dalga boyuna sahiptir.
Görünür bölgeden dalga boyu, mavi renk ile başlayıp, yeşil, sarı ve kırmızı şeklinde uzun dalga boyuna doğru değişen renklerde görülmektedir. Dalga boyu kısaldıkça kırılma indisi artar.

 Işığın kırılması optik camlar için oldukça önemlidir. Camların kırıcılık katsayısı yani kırıcılık indisi (refraksiyon indisi=n) ışığın havadaki hızının camdan (lens-mercek) geçiş hızına oranı olduğundan iyi bir görüntü elde edilebilmesi için kullanılacak camın kırıcılık kat sayısının yüksek ancak dağlımın az olması gerekmektedir. Kırıcılık indisi camın hammaddesine (geneli yoğunluğuna bağlı) yani bileşimine bağlıyken camın şeklinin değişmesiyle de kırıcılık yani sapmayı değiştirmektedir.


                 (Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere Abbe değeri düştükçe ışık saçılımı artmakta, net ve berrak görüş azalmaktadır.)
ABBE DEĞERLERİ TABLOSU (ABBE VALUE)

 

Aşağıdaki tabloda da görüldüğü üzere farklı indisteki optik cam ve hammaddelerinin Abbe değerleri, görüntü saçılımı ve berraklık seviyelerine göre şema haline getirilmiştir.

İLETİŞİMSAR OPTİK CAM SAN. TİC. LTD.ŞTİ

Yaymacılar Caddesi
Balıkesir İş Merkezi Kat:3 No:34
Balıkesir 10100, Turkey

T +90 (545) 239-48 83
   +90 (266) 239-48 83
   +90 (266) 241-18 48

F +90 (266) 239-48 84
© 2018
MND AJANS
LÜTFEN EKRANI YATAY ÇEVİRİN